
Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Atrakcje turystyczne TOP 20 najpiękniejszych miejsc
Idealne miejsce na każdą porę roku, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce na odpoczynek, zwiedzanie jak i górskie wędrowanie. Rodzi się pytanie jakie miejsce są warte odwiedzenia, jakie szlaki wybrać na górską wędrówkę.
Przedstawiamy naszą listę 20 atrakcji wartych zobaczenia dla każdego kto zaczyna zwiedzanie Bieszczadów, choć ta lista jest o wiele dłuższa.
1.Tarnica (1346 m n.p.m najwyższy szczyt zachodnich Bieszczadów po Polskiej stronie). Najczęściej wybieranym szlakiem przez turystów jest trasa szlakiem z miejscowości Wołosate która trwa ok. 2,5h w jedną stronę. Na szczycie znajduję się charakterystyczny krzyż i tablica upamiętniająca wizytę Karola Wojdyły. Ze szczytu mamy wspaniałą 360-stopniową panoramę m.in. na Bukowe Berdo, Halicz i Krzemieniec co nacieszy nie jedno oko miłośnika fotografii . Przy dobrych warunkach można nawet ujrzeć Tatry, Gorgany. Tarnica jest jednym ze szczytów do zdobycia na liście Korony Gór Polski.
2.Bukowe Berdo – widokowy i bardzo piękny masyw górski, trasa na szczyt przez wielu uważana za jeden najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach. Najczęściej wybieranym szlakiem jest trasa z Mucznego. Przez cała trasę wspaniałe widoki a na grzbiecie Bukowego Berda (1201 m.n.p.m) przepiękna panorama na grzbiety Połoniny Wetlińskiej, Caryńskiej, Wielkiej i Małej Rawki.
3.Połonina Wetlińska- następny z najchętniej wybieranych kierunków na górskie wędrowanie. Po dotarciu na szczyt wspaniałe punkty widokowe. Znajduję się tu także słynna Chatka Puchatka w której można sobie zrobić przerwę na kawę, herbatę.
4.Mała i Wielka Rawka ( 1 304 m n.p.m) najwyższy szczyt w paśmie granicznym w Bieszczadach Zachodnich. Najczęściej wybieranym szlakiem jest wyjście z Przełęczy Wyżniańskiej, w trakcie wędrówki mijamy Bacówkę „Pod Małą Rawką” gdzie możemy zjeść przepyszne naleśniki z jagodami. Po dotarciu na szczyt czeka nas panorama na Tarnicę Połoninę Wetlińska i Caryńską. Dodatkowo z Wielkiej Rawki możemy udać się na Krzemieniec (1 221 m n.p.m)- trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.
5. Wieża Widokowa na Jeleniowatym (907 m n.p.m) w Muczne – wieża turystyczna na szczycie Jeleniowatego o wysokości 34 m o konstrukcji stalowo-drewnianej. Do wieży dojdziemy ścieżką turystyczna „Brenzberg”. Na najwyższą platformę widokową na wieży mamy do pokonania 170 schodów.
6.Będąc w Muczne warto wejść do gdzie znajduję się pawilon edukacyjno-wystawowy ( ekspozycję: wilków, niedźwiedzi, rysi, żubrów i ptactwa). Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o pełnych godzinach.
7. Zagroda Pokazowa Żubrów w Muczne- powstała w 2012 r. W zagrodzie przebywają żubry linii białowiesko- kaukaskiej pochodzące z Polski Niemiec, Szwajcarii, Francji. Z zadaszonych wiat można obserwować żubry a więcej informacji o ich zwyczajach możemy przeczytać z tablic informacyjnych znajdujących na terenie zagrody.
8.Bieszczadzka Kolejka Leśna wąskotorowa w Majdanie. Jadać jednym z wagonów mamy do pokonania trasę prowadzącą przez doliny i lasy a w przerwie możliwość zakupu lokalnych proziaków. Atrakcja cieszy się niewątpliwie zainteresowaniem turystów w każdym wieku.
9. Zapora Wodna w Solinie –najwyższa zapora w Polsce o wysokości 82 m i długości 664 m. Z korony zapory przepiękne widoki na Jezioro Solińskie. Dodatkowo możliwość zwiedzania zapory od wewnątrz, w trakcie którego poznamy historię powstania
i funkcjonowania zapory.
10.Kolej Gondolowa w Solinie – przejazd kolejką rozpoczynamy ze stacji dolnej w której znajduję się wiele multimedialnych atrakcji. W trakcie przejazdu jak i po dotarciu na górną stacje kolejki Górę Jawor niesamowite widoki na Zalew Soliński i wzgórza Bieszczadów. Jednak to nie koniec atrakcji, mamy możliwość wjazdu windą na wieżę widokową z tarasem. Na najmłodszych czeka Park tematyczny Tajemnicza Solina w którym w grze terenowej do odkrycia są tajemnice jak i legendy Bieszczadów.
11. Drezyny rowerowe w Uhercach Mineralnych –4-osobowa platforma działająca na zasadzie roweru, w trakcie przejazdu drezyna napędzana jest siłą nóg 2 pasażerów, aktywna wycieczka dla całej rodziny w trakcie której w zależności od wybranej trasy odkryjemy urokliwe zakątki Bieszczadów. To idealna propozycja dla każdego kto chce połączyć kontakt z naturą z dawką ruchu.
12.Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych – jest to miejsce gdzie najmłodsi jak i starsi mogą brać udział w warsztatach ginących zawodów gdzie samodzielnie stworzą garnek, wypieką proziaki i spróbują w swoich sił w przedwojennej sztuce kaligrafii.
13. Muzeum Przyrodniczo-Łowickie Knieja w Nowosiółkach- w skład muzeum wchodzą 3 salę prezentujące florę i faunę regionu, historie łowiectwa i leśnictwa a także galeria historycznych zdjęć. Zobaczymy tutaj ekspozycje m.in. niedźwiedzia, renifera jak i jelenia. Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.
14. Jeziorka Duszatyńskie –2 jeziorka które powstały na skutek długich opadów deszczu które doprowadziły do oderwania zbocza Chryszczatej tworząc naturalna zaporę. Jest to wyjątkowe miejsce które zachwyca niezwykłymi widokami jak i swoją historią.
15.Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu – ruiny znajdujące się wzgórzu otoczonym rzeką Osławą. Miejsce w którym w Centrum Kultury Foresterium znajdującym się obok ruin przewodnik opowie nam o historii i codziennym życiu zakonników, obejrzymy film a dużą atrakcją będzie zwiedzanie zakonu za pomocą google VR. Dodatkowo można skorzystać z wejścia na wieże widokową.
16. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku- jest to największe w Polsce muzeum prezentujące różnorodność kulturową regionu, zajmujące obszar 38 hektarów. Na samym początku zwiedzania przeniesiemy się na XX-wieczny rynek galicyjski. Muzeum podzielone jest na kilka sektorów podziałem na dana grupę etniczną prezentując budownictwo mieszkalne, przemysłowe, gospodarcze i sakralne.
17.Muzuem Historyczne w Sanoku- prezentuję zbiory sztuki cerkiewnej z XII – XX wieku i sakralnej XV – XIX wieku a także wystawę archeologicznych zabytków w piwnicach sanockiego zamku. Muzeum posiada największą ekspozycję dzieł Zdzisława Besksińskiego – wybitnego malarza.
18. Spływy pontonowe rzeką San– będąc w Sanoku warto skorzystać ze spływów pontonowych organizowanych na przepięknych odcinkach rzeki San trwających ok. 2h. Trasa rekreacyjno –widokowa. W trakcie spływu nad bezpieczeństwem uczestników czuwa ratownik wodny a każdy uczestnik otrzymuję kapok. Zapraszamy do rezerwacji ..?
19. Holica– wieża widokowa w paśmie Żukowa o wysokości 35 m z tarasami widokowymi znajdującymi się na wysokości 17 i 30 metrów oferując wspaniałe widoki nad koronami drzew i rozległe panoramy.
20. Ekomuzuem Wypały Węgla Drzewnego w Radoszycach– miejsce w którym przewodnik opowie historie wypału węgla drzewnego i będziemy mogli na żywo zobaczyć rekonstrukcję tradycyjnych metod wypalania węgla drzewnego w retortach przez smolarzy.