Cerkiewnym Szlakiem
Bieszczady w cerkwiach zaklęte… Wybierając się na południe Polski warto zagłębić się w historię (choć tragiczną). To po dawnych mieszkańcach zachowały się wspaniałe cerkwie, które górują nie raz nad nieistniejącymi wsiami. Zdziczałe sady, kwitnące drzewa owocowe na wiosnę, cerkwiska, kamienne krzyże… To wszystko tworzy niezapomniany Bieszczadzki krajobraz.
Proponujemy wycieczkę szlakiem Bieszczadzkich cerkwi, gdzie odkryjemy kulturę, zwyczaje i religię dawnych mieszkańców
PROGRAM:
Spotkanie z przewodnikiem w ośrodku
Przejazd do Myczkowa i zwiedzanie MUZEUM KULTURY BOJKOWSKIEJ, przybliżenie życia dawnych mieszkańców Bieszczadów
ŁOPIENKA, spacer do nieistniejącej wsi (ok. 2km), w której zachowała się murowana cerkiew. Po wejściu spotykamy Chrystusa Bieszczadzkiego, o którym powstała nawet piosenka…
„Siedzisz na swym pniaczku jak bieszczadzki gazda
Błogosławisz ptakom wracającym do gniazda
Tym, co przyszli tutaj bo z serca chcieli
I co wśród pożogi odejść stąd musieli…”Tam, gdzie IKONY PISZĄ – wizyta w pracowni Ikon. Dowiecie się, jak powstają te najpiękniejsze pracy i czy Ikony się pisze czy maluje.
Przejazd przez Bieszczadzki Park Narodowy do Smolnika nad Sanem
SMOLNIK – Cerkiew Bojkowska, która położona jest na wzgórzu. Świątynia została wpisana na listę UNESCO! – JEDYNY obiekt w Bieszczadach
GÓRZANKA – wejście do unikatowej świątyni, gdzie znajdziemy JEDYNY w Polsce RZEŹBIONY Ikonostas. To coś wyjątkowego, być tam w małej dawnej CERKWI, gdzie pięknie łączą się dwie religie.
Powrót do ośrodka na obiadokolację