Kolej Zakarpacka Sianki – Wołosianka

TERMIN : 02.05.2017

 

Niesamowita podróż po Bieszczadach ale tych leżących tuż za naszą granicą po stronie ukraińskiej. Zobaczycie dawne polskie wsie – Chyrów, Sambor, Rozłucz, Turka, Sianki. Tu czas jakby staną w miejscu. A na koniec przejazd najpiękniejszą koleją północnych Karpat -słynną elektryczką!

Wyjazd wg podanego rozkładu jazdy w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Przejazd trasą Stara Sól – Stary Sambor – Jasienica Zamkowa – Rozłucz – Turka – Sianki. Następnie przejazd linią kolejową trasą Sianki – Wołosianka, która przez M. Orłowicza została nazwana „najpiękniejszą linią kolejową północnych Karpat”. Pociąg na odcinku 18 kilometrów ma 6 tuneli i 27 wiaduktów, ciągle podziwiamy wijące się serpentyny torów, pokonujące różnicę poziomów 370 m. Sam przejazd dostarcza wielu niesamowitych widoków oraz wrażeń, no  i ciągle widzimy południową granicę Polski. Trasa kolejowa przekracza przełęcz Użocką, która ze względu na zjawiska przyrodnicze, geograficzne i historyczne jest bardzo ciekawym miejscem.  W drodze powrotnej zobaczymy zabytkową cerkiew oraz dzwonnicę w Jasienicy Zamkowej a w Rozłuczu będziemy mieli okazję podegustować słynnej „naftusi”.

Przed przekroczeniem granicy przerwa na zakupy akcyzowe.

KUP WYCIECZKĘ TERAZ: recepcjabieszczady.pl

Cena zawiera: usł. pilota – przewodnika, bilety wstępu, obiad, transport, opłaty graniczne, ubezpieczenie KL i NNW, podatek VAT.
Cena nie zawiera: własnych wydatków
Waluta: ukraińskie hrywny (ok. 1 PLN = 6,40 UAH)
Granica: w Krościenku
Hotel: brak
Dokumenty: paszport z datą ważności na minimum czasu trwania wycieczki
Czas trwania: około 14 godzin
Pogoda: Wycieczka o długim czasie trwania, dlatego w razie nagłej zmiany pogody zachęcamy do zabrania ze sobą kurtki przeciwdeszczowej, parasola (na wypadek deszczu), czapki z daszkiem chroniącej przed słońcem.

Uwagi:

Podczas wycieczki zatrzymujemy się na wymianę waluty (najlepiej złotówek) na ukraińskie hrywny. W drodze powrotnej przewidziano postój przy granicy, gdzie można zrobić zakupy (szczególnie polecamy wyśmienite słodycze). Po przekroczeniu granicy zmienia się czas – wskazówki zegara przesuwamy o 1 godzinę do przodu. Ukraina to gościnny kraj i stosunkowo bezpieczny, jednakże należy trzymać się pewnych zasad i przede wszystkim schować głęboko paszport (kieszenie z tyłu spodni absolutnie nie wchodzą w grę), a nawet wziąć ze sobą kopię ksero, nie afiszować się z grubym portfelem i bardzo drogim sprzętem fotograficznym. Duża część mieszkańców to Polacy więc szybciej w sklepie dogadamy się po polsku niż rosyjsku.

 

 

Organizator: Biuro Podróży Eko- Karpaty

Komentowanie jest wyłączone