Tworylne

Tworylne to nieistniejąca wieś położona w dolinie Sanu na zachód od Krywego. Jest to jedno z najdzikszych i rzadko odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. To co wyróżnia Tworylne na tle innych wsi to duża ilość widocznych ruin po dawnych zabudowaniach. Gdy po wojnie Sanem wytyczono granicę wieś została rozdzielona. We wsi powstała niemiecka strażnica której ruiny można odnaleźć dziś w środku wsi. Nieopodal znajdziemy też podmurówkę cerkwi a także dzwonnicę. Idąc aleją dworską napotkamy też na pozostałości dworu. Warto zajrzeć też na cmentarz na którym odnajdziemy kilka odrestaurowanych nagrobków.

tworylne01 Wieś, jak większość położonych nad Sanem należała do Kmitów. Jest to jedna z pierwszych wsi zakładana w rejonie górskim. Wieś przestała istnieć w 1946 r. Czynny udział w tym miały jednostki UPA niszczące też pobliskie Krywe i Hulskie.
By dotrzeć do Tworylnego musimy skręcić w Rajskiem na południe i jechać kilka kilometrów aż do mostu na Sanie. Tam zostawiamy auto i idziemy leśną drogą wzdłuż Sanu.
Szczególnie polecana jest trasa aż do Zatwarnicy przez Krywe i Hulskie.
tworylne02
WYBIERZ SIĘ Z NAMI
Zobaczyć Tworylne

​- wyprawa obwodnicą bieszczadzką
– spacer na jedną z połonin
– bojkowska cerkiew w Smolniku nad Sanem
– zakup serów Karpackich

Komentowanie jest wyłączone