Łopienka – niewiele jest już takich miejsc

Czas tu się nie zatrzymał, tym razem zabrał wszystko. Niewiele pozostało po dawnej wiosce i tylko wiosną, gdy drzewa owocowe zaczynają kwitnąć  można dosłownie dotknąć historii. Wystarczy sie wsłuchać, a może uda nam sie usłyszeć odgłosy dawnej wsi.

ATRAKCJE:

– retorty (wypał węgla drzewnego).

​- żeremie bobrów

iko_cerkiew – murowana cerkiew.

iko_kapliczka – cudowne źródełko.

iko_klon – pomnik przyrody – Lipa, która rośnie tuż przy cerkwie.

iko_kosciol – Chrystus Frasobliwy „Bieszczadzki” wykonany z kawałków drewna.

 

WYBIERZ SIĘ Z NAMI W DZIKIE BIESZCZADY

​- spacer do Łopienki
– zwiedzanie nieistniejącej wsi
– wizyta w Cisnej
– prelekcja na retortach
Spacer po okolicy:

 

 

lopienka3

CIEKAWOSTKA:

Łopienka –  to nieistniejąca wieś z połowy XVI w. Położona jest w malowniczej dolinie pomiędzy  Łopiennikiem a Korbanią. Uważa się, że to jeden z piękniejszych zakątków w Bieszczadach. We wsi znajdowała się drewniana cerkiew p.w. św. Paraskewy. Miejscowość ta stała się popularna, gdy podobno ukazało się tu Matka Boska (pod postacią Ikony). 

Ikona została napisana na wzór słynnej ikony z Werchraty koło Lubaczowa.  Umieszczono ją na początku w cerkwi drewnianej, a następnie w cerkwi murowanej. 

Powstanie cerkwi murowanej datuje się na początek XIXw.  Już wtedy Łopienka była dużym ośrodkiem kultu Maryjnego. Co roku 13 lipca do Łopienki przyjeżdżało nawet kilka tysięcy osób, by móc się pomodlić przy ikonie. 

Po II wojnie światowej Łopienka podobnie jak wiele bieszczadzkich wsi  nie przetrwało. Wieś została zniszczona, a mieszkańcy wysiedleni. Ocalała jedynie cerkiew, która zaczęła niszczeć.

Z inicjatywy proboszcza z Wołkowyji ikonę i ołtarz przeniesiono do Kościoła w Polańczyku.

W latach sześćdziesiątych pojawiła się pomysł rekonstrukcji wioski. Miały na nowo powstać drewniane domy jak i odremontować cerkiew. Miała powstać mini „wioska skansenowa”. Projekt był przyjęty pozytywnie w opinii Ministerstwa  Kultury i Sztuki, jednak miejscowa władza się nie zgodziła się na taki projekt. Lata zrobiły swoje i dawne ślady po wiosce właściwie zanikły. 

Dziś cerkiew w Łopience jest odremontowana, a samo miejsce stało się bardzo popularne. Trafia tu większość turystów, którzy przyjeżdżają w Bieszczady. Tajemniczość i magia tego miejsca jakby powoli zanika….

 

Komentowanie jest wyłączone