Komańcza – na styku kultur

To tu rozpoczyna się granica między Bieszczadami a Beskidem Niskim. To niewielkie miasteczko trzech religii. Do dziś mieszkają tu osoby wyznania prawosławnego, greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Po 1956 roku powróciło tutaj parę rodzin Łemkowskich, które mieszkają tam do dziś. Komańcza to również miejsce związane z Janem Pawłem II, który spacerował tu nad jeziorka Duszatyńskie. W latach 1955 – 1956 był tu internowały Kardynał Stefan Wyszyński.

ATRAKCJE:

– Klasztor Sióstr Nazaretanek.

– Jeziorka Duszatyńskie i Rezerwat Zwiezło.

– Cerkiew prawosławna i Cerkiew  greckokatolicka.

– Chyże łemkowskie.

– Krzyże i kapliczki przydrożne.

– Cmentarze wojskowe z I wojny światowej.

iko_wspinaczka – Park linowy: zjazdy na linach, tyrolka i most panamski .

Spacer po okolicy:

komancza2 CIEKAWOSTKA:

Rezerwat „Zwiezło”:  To teren obejmujący ok 2,2ha przy głównym szlaku czerwonym biegnącym z Komańczy na Chryszczatą. Z powstaniem i nazwą wiąże się pewna historia. Był rok 1907.  W Wigilię rzymskokatolickiej Wielkanocy fragment zbocza góry Chryszczata zsunął się do potoku Olchowatego, tworząc przegrodę przez co powstały trzy jeziorka Duszatyńskie.  Gwałtownemu osuwaniu się ziemi towarzyszył huk i silne wstrząsy. Mieszkańcy jeszcze przez długi czas uważała to miejsce za tajemnicze i zaczarowane. Jeziorka utożsamiano ze trzema ogromnymi skałami, w których rzekomo drzemią olbrzymy. Legenda głosi, ze nawet odprawiano tam procesje, by nie powstały kolejne szkody.

Dziś na miejscu spotkamy tylko dwa jeziorka, ponieważ z jednego  wypuszczono wodę, by wyłapać ryby. 

Takie osuwiska w Bieszczadach są częstym zjawiskiem, a przyczynia się do tego budowa geologiczna Bieszczad. Flisz Karpacki to warstwowe skały, które zwarte są w łupki. Nasiąknięci ich po ulewnych deszczach powoduje osuwanie się ziemi.

Pogoda w Komańczy:
 

Komentowanie jest wyłączone