Choceń – ten, który odwiedzali Tatarzy

Wieś Choceń znajduje się na północ od Gabry Wierchu pomiędzy Średnim Wielkim a Cisowcem. W okolicy przepływa potok Kalniczka. Przez nieistniejąca wioskę przebiega szlak papieski .

Jednak kiedy pojawiamy się w miejscowości Choceń możemy trochę cofnąć czas. Szczęśliwie udało się tu zachować podmurówki dawnych mieszkań, piwnice, stare studnie. Kiedyś istniała tutaj cerkiew greckokatolicka. Dziś znajdziemy tutaj kilka kamieni, które tworzą jedną ze ścian cerkwi, a także kilka krzyży przy cmentarzu.

Z dala od głównych tras turystycznych, szlaków niewiele osób tutaj trafia. Najlepiej przyjechać tutaj jesienią, kiedy najlepiej można odnaleźć dawny układ wsi, znajdziemy tutaj zarysy budowli (na niektórych z nich wciąż jeszcze można zobaczyć wapno), odnajdziemy stare piwnice i studnie. Wiosną, kiedy zaczynają owocować stare zdziczałe sady można przysiąść i wsłuchać się w odgłosy dawnej wsi.chocen01

Choceń podobnie jak inne wsi bieszczadzkie były założone na prawie wołoskim. Wieś nalezała do dóbr Tarnawskich. Następnymi właścicielami byli Stadniccy i Krasiccy. Ciekawostką jest również to Niemcy prowadzili tu odwierty w celu poszukiwania ropy naftowej. Jak w każdej wsi, znajdowała siętutaj także cerkiew greckokatolicka, która została zbudowana w 1870 roku. Tuż obok cerkwi stała drewniana dzwonnica.

chocen02

Jednak w latach pięćdziesiątych zarówno Choceń jak i inne wsie bieszczadzkie spotkał taki sam los – mieszkańcy zostali wysiedleni a wioska zniszczona. W lipcu 1944 roku do wioski wkroczył oddział Armii Krajowej KN23, którzy rozbili na Choceniu kolumnę taborową ukraińskiej dywizji SS „Hałyczyna”. Kolejno w 1947 roku wysiedlono z wioski 513 osób.
Udało też mi się kiedyś natkąć na pewnien aktykuł o Chocniu. Został on napisany przez Krzysztofa Potaczałe. Polecam wszystkim, którzy chcieliby poczytać więcej o tej miejscowości:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/odkopuja-zapomniana-wies.

chocen03 chocen04 chocen05
WYBIERZ SIĘ Z NAMI
Zobaczyć Choceń

​- wyprawa obwodnicą bieszczadzką
– spacer na jedną z połonin
– bojkowska cerkiew w Smolniku nad Sanem
– zakup serów Karpackich
chocen06

Komentowanie jest wyłączone