Brzegi Górne – wizyta we wsi widmo

Prawie każdy kto przejeżdża w Bieszczady mija tę wioskę, ale tylko nieliczni wiedzą, że gdzie teraz wiosną kwitną drzewa owocowe, gdzie czasem polny kwiat leży przy mogile istniała wioska – Berehy Górne.  Znajdowała się ona pomiędzy przełęczą Wyżną a przełęczą Wyżniańską.  Wioska została zniszczona a mieszkańcy wysiedleni  w ramach Akcji Wisła. Dziś jako pamiątki odnajdziemy niewielki cmentarzyk u stóp Połoniny Caryńskiej. Ponad to dziś te przełęcze to ważne węzły szlaków turystycznych, które prowadzą na najpopularniejsze Połoniny.

ATRAKCJE:

– Cerkwisko z kilkoma kamiennymi nagrobkami  m,in. Hrycia Buchwaka.    

– Węzeł szlaków turystycznych.

 – Pomnik, symboliczny grób Jerzego Harasymowicza.

  – Serpentyny, z których rozpościerają się piękne widoki na wysokie Bieszczady.

iko_dom – Bacówki z Serami Karpackimi.

WYBIERZ SIĘ NA JEDNODNIOWĄ WYCIECZKĘ NA POŁONINY:

– przejazd Bieszczadzkimi serpentynami

– wyjście na jedną z połonin

– zakup serów Karpackich

– spacer na cmentarz w Berehach Górnych

Szlaki turystyczne:

Szlak  czerwony  – wyjście z Berehów Górnych na Połoninę Caryńską. Następnie szlak biegnie wzdłuż Połoniny i schodzi do Ustrzyk Górnych.

Szlak zielony – biegnie z pasma granicznego  przez Małą Rawkę, następnie na Przełęcz Wyżniańską i na szczyt Połoniny Caryńskiej. Dalej schodzi w kierunku Przysłupu Caryńskiego do schroniska Koliba.

Szlak żółty – najczęściej odwiedzany szlak w Bieszczadach. Rozpoczyna się on na Przełęczy Wyżnej i biegnie na szczyt Połoniny Wetlińskiej, gdzie spotyka się z głównym szlakiem czerwonym. 

Szlak czerwony – biegnie z Brzegów Górnych w kierunku Połoniny Wetlińskiej, gdzie  na szczycie możemy odpocząć w Schronisku Chatka Puchatka, a następnie ruszyć dalej wzdłuż Połoniny w kierunku Smerka.

Szlak zielony – biegnie z Połoniny Caryńskiej przez Przełęcz Wyżniańską w kierunku Schroniska pod Małą Rawką. Następnie dotrzemy na Małą Rawkę by dalej ruszyć w kierunku Działu

 

 

 

 

iko_lozko Schronisko „Chatka Puchatka” –  „mam szałas na połoninie, piękniejszy niż w mieście dom…”, to piosenka, która oddaje charakter tego miejsca. Schroniska inne niż wszystkie, owiane legendą… Nie bez powodu, przecież tam na szczycie niestrudzenie mieszka Lutek Pińczuk, człowiek legenda, bez którego Bieszczady na pewno nie były by takie same. Warunki jak w schroniskach górskich, a gości wita tabliczka „schronisko bez wody i prądu – o lodówkę nie pytać”. Jak tu jest? Tego nie da się opisać – to trzeba przeżyć.

iko_lozko Schronisko pod  Małą Rawką – jak sama nazwa wskazuje, leży ono o stóp Małej Rawki. To miejsce niegdyś ukochał sobie Jerzy Harasymowicz. Przecież to właśnie tu zostały napisane słynne słowa ” w górach jest wszystko co kocham…”. Latem stąd można spacerować w wysokie partie Bieszczad, zimą wypożyczyć rakiety śnieżne lub „jabłuszko” i szusować po Bieszczadzkich stokach.  

Komentowanie jest wyłączone